پر بازدیدترین
خبر های ورزشی
آمار سایت
امروز
-1
دیروز
-1
هفته
-1
ماه
-1
کل
-1
 
کد مطلب: 250852
صراحت مستقيم حج مجاهدت و اميد است/ کل منطقه اسلامي؛ ميدان سربرافراشتن مقاومت در مقابل شرارت‌هاي آمريکا و همراهانش
تاریخ انتشار : 1400/04/28 10:31:11
نمایش : 214
رهبر انقلاب اسلامي در پيام حج، راه جبران عقب‌ماندگي کشورهاي اسلامي را مقاومت خواندند؛ و تاکيد کردند:کل منطقه اسلامي؛ ميدان سربرافراشتن مقاومت در مقابل شرارت‌هاي آمريکا و همراهانش است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي پيرغار به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيامي به مسلمانان جهان به‌مناسبت ايام حج، استمرار حسرت دلهاي مشتاق از حضور در ضيافت بيت‌الله را امتحاني گذرا خواندند و با تأکيد بر لزوم کمرنگ نشدن پيام‌هاي حج، مقاومت در برابر قدرتهاي متجاوز به‌ويژه آمريکا را از جمله اين پيام‌هاي متعالي دانستند.

ايشان ضمن اشاره به مشکلات و ناگواري‌هاي دنياي اسلام، سربرافراشتن عناصر مقاومت و بيداري بخصوص در فلسطين، يمن و عراق را از واقعيت‌هاي اميدآفرين منطقه خواندند و تأکيد کردند: وعده صادق الهي، نصرت مجاهدان است و نخستين اثر اين مجاهدت، بازداشتن آمريکا و ديگر زورگويان از دخالت و شرارت در کشورهاي اسلامي است.

متن پيام رهبر انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحيم

و الحمد للّه ربّ العالمين و صلّي اللّه علي محمّد و آله الطّاهرين و صحبه المنتجبين و مَن تَبِعهم بِاحسان الي يوم الدّين.
برادران و خواهران مسلمان در سراسر جهان!
امسال نيز امّت اسلامي از نعمت عظيم حج محروم ماندند و دلهاي مشتاق، با آه و افسوس، ضيافت در خانه‌ي محترمي را که خداي حکيم و رحيم براي مردم بنا نهاده است، از دست دادند.
اين دوّمين سال است که موسم شادماني و بهجت معنوي حج، به موسم فراق و حسرت تبديل ميشود و بلاي بيماري همه‌گير، و شايد نيز بلاي سياستهاي حاکم بر حرم شريف، چشم مشتاق مؤمنان را از مشاهده‌ي نماد وحدت و عظمت و معنويّت امّت اسلامي محروم ميسازد و اين قلّه‌ي پُرشکوه و سرافراز را با ابر و غبار ميپوشاند.

اين امتحاني همچون ديگر امتحانهاي گذراي تاريخ امّت اسلامي است که ميتواند فردايي تابناک در پي داشته باشد؛ مهم آن است که حج در شاکله‌ي حقيقي‌اش، در دل و جان آحاد مسلمانان زنده بماند و اکنون که کالبد مناسکيِ آن موقّتاً حضور ندارد، پيام متعالي آن کمرنگ نشود.

حج، عبادتي پُر رمز و راز است. ساخت و ترکيب زيباي حرکت و سکون در آن، سازنده‌ي هويّت فرد مسلمان و جامعه‌ي مسلمان و نمايش‌دهنده‌ي زيبايي‌هاي آن در چشم جهانيان است. از سويي دلهاي آحاد بندگان را با ذکر و خشوع و تضرّع، عروج معنوي ميبخشد و به خدا نزديک ميکند، و از سويي با پوشش و پويش يکسان و حرکات هماهنگ، برادران را که از چهارگوشه‌ي جهان گِرد آمده‌اند، به يکديگر پيوند ميدهد، و از سويي برترين نماد امّت اسلامي را با همه‌ي مناسک پُرمعني و رازآلودش در برابر چشم جهانيان ميگذارد و عزم و عظمت امّت را به رخ بدخواهان ميکِشد.

امسال، حجّ بيتِ معظّم در دسترس نيست ولي توجّه به ربّ‌البيت و ذکر و خشوع و تضرّع و استغفار در دسترس است؛ حضور در عرفات ميسّر نيست امّا دعا و مناجاتِ معرفت‌افزا در روز عرفه ميسّر است؛ رَمي شيطان در منا ممکن نيست امّا دفع و طرد شياطين قدرت‌طلب در همه جا ممکن است؛ حضور يکپارچه‌ي بدنها در گِرد کعبه فراهم نيست امّا حضور يکپارچه‌ي دلها بر گِرد آيات روشن قرآن کريم و اعتصام به حبل‌اللّه وظيفه‌ي هميشگي است.

ما پيروان اسلام که امروز از جمعيّت عظيم، سرزمين گسترده، ثروتهاي طبيعي بي‌شمار، و ملّتهاي زنده و بيدار برخورداريم، بايد با داشته‌ها و ممکنهاي خود، آينده را رقم بزنيم. ملّتهاي مسلمان در ۱۵۰ سال اخير، نقشي در سرنوشت کشورها و دولتهاي خود نداشته و به جز استثناهاي معدود، يکسره با سياست دولتهاي متجاوز غربي مديريّت شده و دستخوش طمع‌ورزي و دخالت و شرارت آنها بوده‌اند. عقب‌ماندگيِ علمي و وابستگي سياسيِ امروزِ بسياري از کشورها محصول آن انفعال و بي‌کفايتي است. ملّتهاي ما، جوانان ما، دانشمندان ما، علماي ديني و روشنفکران مدني ما، سياست‌ورزان و احزاب و جمعيّت‌هاي ما، امروز بايد آن گذشته‌ي بي‌افتخار و شرم‌آور را جبران کنند؛ بايد بِايستند و در برابر زورگويي و دخالت و شرارت قدرتهاي غربي «مقاومت» کنند.
همه‌ي سخنِ جمهوري اسلامي ايران که دنياي استکبار را نگران و خشمگين کرده است، دعوت به اين مقاومت است: مقاومت در برابر دخالت و شرارت آمريکا و ديگر قدرتهاي متجاوز و به دست گرفتنِ سررشته‌ي آينده‌ي دنياي اسلام با تکيه بر معارف اسلامي.

طبيعتاً آمريکا و همراهانش در برابر عنوان «مقاومت» دچار حسّاسيّتند و به انواع دشمني با «جبهه‌ي مقاومت اسلامي» کمر بسته‌اند. همراهي برخي از دولتهاي منطقه با آنان نيز واقعيّت تلخي در جهت تداوم آن شرارتها است.

صراط مستقيمي که مناسک حج -سعي و طواف و عرفات و جمرات- و شعائر و شُکوه و وحدت حج به ما نشان ميدهد، توکّل به خدا و توجّه به قدرت لايزال الهي، و اعتماد به نفْسِ ملّي، و اعتقاد به تلاش و مجاهدت، و عزم راسخ بر حرکت، و اميد وافر به پيروزي است.

واقعيّات صحنه در منطقه‌ي اسلامي بر اين اميد مي‌افزايد و آن عزم را تقويت ميکند. از سويي ناگواري‌هاي دنياي اسلام، عقب‌ماندگي‌هاي علمي و وابستگي‌هاي سياسي و نابساماني‌هاي اقتصادي و اجتماعي، ما را در برابر وظيفه‌اي بزرگ و مجاهدتي خستگي‌ناپذير قرار ميدهد؛ فلسطين مغصوب، ما را به ياري ميطلبد؛ يَمن مظلوم و خون‌آلود دلها را به درد مي‌آورد؛ مصائب افغانستان همه را نگران ميسازد؛ حوادث تلخ در عراق و سوريه و لبنان و برخي ديگر از کشورهاي مسلمان که دست شرارت و دخالت آمريکا و يارانش در آن مشهود است، غيرت و همّت جوانان را برمي‌انگيزد، و از سوي ديگر، سر برافراشتنِ عناصر مقاومت در همه‌ي اين خطّه‌ي حسّاس، و بيداري ملّتها، و انگيزش نسل جوان و پُرنشاط، دلها را لبريز از اميد ميکند؛ فلسطين در همه‌ي بخش‌هاي خود «شمشير قدس» را از نيام بيرون ميکشد؛ قدس و غزّه و کرانه و سرزمينهاي ۴۸ و اردوگاه‌ها همه برميخيزند و در طيّ دوازده روز بيني متجاوز را به خاک ميمالند؛ يَمنِ محصور و تنها، هفت سال جنگ و جنايت و مظلوم‌کشيِ دشمن شرور و قسيّ‌القلب را تاب مي‌آورد و با وجود قحط غذا و دارو و امکانات زيستي، تسليم زورگويان نميشود و آنها را با اقتدار و ابتکار خود سراسيمه ميکند؛ در عراق، عناصر مقاومت با زبان رسا و صريح، آمريکاي اشغالگر و داعش دست‌نشانده‌ي آن را به عقب ميرانند و عزم راسخ خود بر مقابله با هر نوع دخالت و شرارت از سوي آمريکا و همراهانش را بي‌لکنت ابراز ميدارند.

تلاش تبليغاتي آمريکاييان براي تحريف عزم و خواسته و عمل جوانان غيور و عناصر «مقاومت» در عراق و سوريه و لبنان و ديگر کشورها، و منتسب کردن آن به ايران يا هر مرجع ديگر، توهين به آن جوانان شجاع و بيدار، و ناشي از عدم فهم و درک درست آمريکايي‌ها از ملّتهاي اين منطقه است.

همين درک غلط موجب شد که آمريکا در افغانستان تحقير شود، و پس از آن ورود پُر سر و صدا در بيست سال پيش، و پس از به کار بردن سلاح و بمب و آتش در برابر مردم بي‌دفاع و غير نظامي، خود را در باتلاق حس کند و نيرو و ابزار نظامي خود را از آن بيرون بَرَد. البتّه ملّت بيدار افغان بايد مراقب ابزارهاي اطّلاعاتي و سلاحهاي جنگ نرم آمريکا در کشورش باشد و هشيارانه در برابر آن بِايستد.

ملّتهاي منطقه نشان داده‌اند که بيدار و هشيارند و راه و رويکرد آنان از برخي دولتها که براي راضي نگه داشتن آمريکا حتّي به خواسته‌ي او در مسئله‌ي حياتي فلسطين تن ميدهند، جدا است؛ دولتهايي که با رژيم غاصب صهيونيست، آشکار و پنهان، نَرد دوستي ميبازند، يعني حقّ ملّت فلسطين را در ميهن تاريخي‌اش انکار ميکنند. اين، دستبرد به سرمايه‌ي فلسطيني‌ها است. آنها به تاراج سرمايه‌هاي طبيعي کشورهاي خود بسنده نکردند و اکنون سرمايه‌ي ملّت فلسطين را تاراج ميکنند.

برادران و خواهران!
منطقه‌ي ما و حوادث سريع و گوناگون آن، نمايشگاه درسها و عبرتها است؛ از سويي قدرتِ ناشي از مجاهدت و مقاومت در برابر زورگوي متجاوز، و از سويي ذلّت ناشي از تسليم و اظهار ضعف و تحمّل تحميلهاي او.

وعده‌ي صادق الهي، نصرت مجاهدان راه خدا است: اِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرکُم وَ يُثَبِّت اَقدامَکُم. نخستين اثر اين مجاهدت، بازداشتن آمريکا و ديگر زورگويان بين‌المللي از دخالت و شرارت در کشورهاي اسلامي است، ان‌شاءاللّه.

از خداوند متعال نصرت ملّتهاي مسلمان را مسئلت ميکنم و به حضرت بقيّةاللّه (ارواحنا فداه) درود ميفرستم و علوّ درجات امام خمينيِ عظيم‌الشّأن و شهداي بزرگوار را از خدا ميطلبم.

والسّلام علي عباد اللّه الصّالحين
سيّدعلي خامنه‌اي
۲۶ تير ۱۴۰۰
۶ ذي‌الحجّه ۱۴۴۲

انتهاي پيام/ک

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
شهرستان فارسان در یک نگاه
شهرستان فارسان در يک نگاه

خبرنگار افتخاري
خبرنگار افتخاري

آخرین اخبار
اوقات شرعی
google-site-verification: google054e38c35cf8130e.html google-site-verification=sPj_hjYMRDoKJmOQLGUNeid6DIg-zSG0-75uW2xncr8 google-site-verification: google054e38c35cf8130e.html