پر بازدیدترین
خبر های ورزشی
آمار سایت
امروز
-1
دیروز
-1
هفته
-1
ماه
-1
کل
-1
 
کد مطلب: 229950
تصاوير آماده سازي زنجيره هاي غني سازي در فردو
تاریخ انتشار : 1398/08/16 10:04:52
نمایش : 308
مراحل آماده سازي زنجيره هاي غني سازي در تأسيسات شهيد عليمحمدي فردو در حال انجام است.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي پيرغار، در راستاي اجراي گام چهارم کاهش تعهدات برجامي در تاسيسات غني سازي فردو، امروز  (چهارشنبه) مخزن (سيلندر) ۲۸۰۰ کيلويي که حاوي حدود ۲۰۰۰ کيلوگرم گاز هگزافلورايد اورانيوم (UF6) است، تحت نظارت بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پس از انتقال از مجتمع غني سازي شهيد احمدي روشن (نطنز) به مجتمع غني سازي شهيد مسعود عليمحمدي (فردو) در سالن خوراک دهي مجتمع فردو قرار گرفت.

 

اتاق کنترل زنجيره غني سازي:

 

آماده سازي خطوط و شيرها:

 

اتاق کنترل اتوماسيون:

 

آماده سازي خطوط و شيرها:

 

به گزارش فارس، در ادامه فعاليت‌هاي انجام شده در سايت غني سازي شهيد عليمحمدي فردو، بعد از اتصال سيلندر خوراک به خطوط گازدهي زنجيره‌هاي سانتريفيوژ و پايان موفقيت آميز خلأ سازي خطوط، عمليات پسيواسيون شروع شد و پس از اين اقدام، گازدهي به زنجيره‌ها آغاز خواهد شد. تا ساعت ۲۴ امشب زنجيره‌ها در حال پسيواسيون و خارج کردن گازهاي سبک خواهند بود، و تيل و پروداکت دو مرتبه مخلوط مي‌شوند، پس از نيمه شب شيرها باز شده و محصول جمع آوري و فردا بعد از ظهر (پنجشنبه) بعد از پايدار شدن شرايط نمونه گيري انجام خواهد شد.

در اين خصوص بهروز کمالوندي معاون و سخنگوي سازمان انرژي اتمي گفته بود: ساعت ۱۲ امشب عملا گاز را به سانتريفيوژها تزريق مي‌کنيم و چند ساعت طول مي‌کشد تا به مرحله پايداري برسد و تا روز شنبه (۱۸ آبان) که مجددا بازرسان آژانس خواهند آمد، ما به مرحله‌اي مي‌رسيم که حدود ۴.۵ درصد غني سازي خواهيم داشت.

گفتني است در حال حاضر ۱۰۴۴ ماشين سانتريفيوژ IR1 (شامل ۶ زنجيره ۱۷۴ تايي) در فردو مستقر است که در ساعات پاياني امشب به چهار زنجيره از ۶ زنجيره ۱۷۴ تايي سانتريفيوژ IR1 يعني ۶۹۶ سانتريفيوژ گاز هگزافلورايد اورانيوم UF6 تزريق خواهد شد و دو زنجيره ديگر که شامل ۳۴۸ ماشين IR1 هستند اقدام به توليد و غني سازي ايزوتوپ‌هاي پايدار مي‌کنند. 

منبع:دانا

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
شهرستان فارسان در یک نگاه
شهرستان فارسان در يک نگاه

خبرنگار افتخاري
خبرنگار افتخاري

آنالتیک
آخرین اخبار
اوقات شرعی