پر بازدیدترین
خبر های ورزشی
آمار سایت
امروز
-1
دیروز
-1
هفته
-1
ماه
-1
کل
-1
 
کد مطلب: 229875
دغدغه هاي جوانان شهر ما
دختران و پسران زيادي هستند که به خاطر افکار تجملاتي ازدواج نمي کنند/ متاسفانه مدت هاست وابسته به فرعيات شده ايم
تاریخ انتشار : 1398/05/12 09:00:44
نمایش : 405
کارشناس مسائل اجتماعي گفت: امروزه بسياري از مشکلات و دغدغه هاي جوانان شهر ما به دليل وابسته شدن به تجملات و زرق و برق دنياست. دختران و پسران زيادي هستند که به خاطر افکار تجملاتي ازدواج نمي کنند.
علي فتح رحيمي، در مصاحبه‌اي با خبرنگار پايگاه خبري تحليلي پيرغار به اولين روز از ماه ذي الحجه سالروز زيباترين پيوند آسماني در جهان اسلام اشاره داشت و گفت:  در اين روز فرخنده، حضرت علي (ع) با برترين بانوي جهان پيمان عشق بست و خدا، والاترين فرستاده خويش را بر اين پيمان گواه گرفت. برکت ازدواج حضرت علي و حضرت زهرا، عمري به گستردگي آفتاب دارد، هم‏چنان که ياد و نام آن در تاريخ براي هميشه ماندگار شد.وي افزود: امروزه بسياري از مشکلات و دغدغه هاي جوانان شهر ما به دليل وابسته شدن به تجملات و زرق و برق دنياست. دختران و پسران زيادي هستند که به خاطر افکار تجملاتي ازدواج نمي کنند. همچنين برخي از دختران سال هاي زيادي عقد کرده باقي مي مانند تا جهيزيه هاي تجملاتي و فراتر از توان مالي خانوادگي شان را تهيه کنند و پسراني که سال ها براي هزينه هاي جانبي جشن عروسي و تهيه خانه اي تلاش مي کنند.وي تصريح کرد: متاسفانه مدت هاست از اصل زندگي مان جدا مانده ايم و وابسته به فرعيات شده ايم. اهداف مان براي زندگي کردن تغييرات زيادي کرده و راهمان را گم کرده ايم.
 
وي مهم‌ترين مانع براي ازدواج جوانان اين شهرستان را مشکل اشتغال عنوان کرد و با اشاره به اينکه هم‌اکنون در بين نسل جوان ازدواج به‌عنوان يکي از دغدغه‌هاي اصلي اين قشر قرار دارد، گفت: در شرايط حاضر فراهم نشدن شرايط ازدواج جوانان باعث شده تا اين مسئله به معضلي تبديل شود تا آنجا که هر نهاد و ارگاني چه در حيطه مسئوليت خود و يا خارج از آن مي‌خواهد تدبيري جهت ايجاد شرايط لازم براي تسهيل در امر ازدواج جوانان بينديشد.

وي عنوان داشت: فراهم نشدن شرايط اشتغال يکي از مهم‌ترين معضلات بر سر راه ازدواج جوانان اين شهرستان است که تأثير زيادي در بالا رفتن سن ازدواج اين قشر دارد.

وي گفت: دراين‌بين نمي‌توان از مشکلات ديگر سد راه ازدواج جوانان همچون مسکن، افزايش هزينه‌هاي زندگي، هزينه‌هاي سرسام‌آور ازدواج، نداشتن درک متقابل، توقعات بيش‌ازحد خانواده‌ها و تغيير معيارهاي انتخاب همسر به‌سادگي گذشت.

راهکارهاي کاهش مشکلات ازدواج جوانان

وي ايجاد فرصت‌هاي شغلي مناسب براي جوانان، حل مشکل مسکن جوانان توسط دولت،ازجمله در اختيار قرار دادن خانه‌هاي استيجاري باقيمتي مناسب و ترغيب خيرين براي کمک به ازدواج جوانان را از راهکارهاي کاهش مشکلات ازدواج جوانان بيان کرد.

وي تصريح کرد: بسياري از جوانان به دليل بي‌پولي و نداشتن درآمد کافي ازدواج نمي‌کنند، در حال حاضر با هر يک از جوانان فاميل که در مورد ازدواج صحبت مي‌کنم هيچ‌کدام برنامه‌اي براي ازدواج ندارند و بيشتر آن‌ها نداشتن امنيت شغلي را يکي از دلايل عدم ازدواج خود مي‌دانند.

وي اظهار داشت: تا وقتي «مشکلات اقتصادي و بيکاري جوانان» حل نشود هر اقدامي براي افزايش ازدواج به بن‌بست مي‌خورد چون وقتي شغل و درآمدي براي گذران زندگي نباشد زوجين براي رهايي خود تن به طلاق مي‌دهند.
کسي را سراغ ندارم که واقعاً و از علاقه‌اي به تشکيل خانواده نداشته باشد

آقاي محمدي يکي از شهروندان فارساني در پاسخ به سؤال ما در مورد علت تأخير در ازدواج جوانان، مي‌گويد: فقط و فقط «مشکلات اقتصادي»، کسي را سراغ ندارم که واقعاً و از ته دل علاقه‌اي به تشکيل خانواده نداشته باشد. وقتي درآمد کافي براي تأمين حداقل‌هاي زندگي وجود ندارد چطور از يک جوان توقع داريم که ازدواج کند؟

مسائل اقتصادي و شغلي اولين دليل تأخير ازدواج جوانان است

آقاي يداللهي که به گفته خودش يکي از دهه شصتي‌هايي که در صف انتظار ازدواج مانده است، مي‌گويد: مسائل اقتصادي و شغلي اولين دليل تأخير ازدواج جوانان است. بيکاري، درآمد کم، نبود امنيت شغلي به يک دغدغه حل نشدني براي جوانان تبديل‌شده است. جوان امروز با ديدن تورم و گراني آينده‌اي را مي‌بيند که حتي يک‌خانه نقلي و خودرو براي همسر و فرزندش نمي‌تواند تأمين کند.

انتهاي پيام/590پ 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
شهرستان فارسان در یک نگاه
شهرستان فارسان در يک نگاه

خبرنگار افتخاري
خبرنگار افتخاري

آنالتیک
آخرین اخبار
اوقات شرعی