خبر
خبر

پر بازدیدترین
خبر های ورزشی
آمار سایت
امروز
-1
دیروز
-1
هفته
-1
ماه
-1
کل
-1
 
کد مطلب: 229619
متأسفانه شهروندان ما به محيط زيست خود توجه چنداني ندارند
تاریخ انتشار : 1397/07/25 09:45:38
نمایش : 174
يکي از عادت هاي غلطي که بين ما ايراني ها رايج و هيچ اقدامي براي فرهنگ سازي و رفع آن از سوي مردم و مسئولين صورت نگرفته است ريختن زباله توي کوچه و خيابون و معابر است
به گزارش پايگاه خبري تحليلي پيرغار، يکي از عادت هاي غلطي که بين ما ايراني ها رايج و هيچ اقدامي براي فرهنگ سازي و رفع آن از سوي مردم و مسئولين صورت نگرفته است ريختن زباله توي کوچه و خيابون و معابر است؛ فرهنگ غلطي که نسل به نسل به فرزندان انتقال مي شود و فکري به حال بهبود وضعيتش نشده است و شاهد اقدامي از سوي سازمان هاي ذي صلاح نبوديم.

وقتي در شهر قدم مي زنيم يا سوار برخودرو در حال عبور از خيابان ها هستيم روي زمين، توي جوي آب، چمن مي توانيم زباله هايي رو ببينيم که به دليل بي توجهي شهروندان روي زمين افتاده و اين در حالي است که وجود سطل هاي زباله در معابر انگار اصلاً‌ به چشم مردم نمي آيد.

خيلي مواقع شاهد هستيم که شهروندان اگر زباله اي در دست داشته باشند و در نزديکي خود سطل زباله اي مشاهده نکنند بدون آنکه دقايقي صبر کنند تا با ديدن سطل زباله آن را دور مي ا ندازند، بي درنگ آشغال هاي خود را بروي زمين ريخته و بدون توجه به عواقب آن راه خود را در پيش مي گيرند.


از طرفي متاسفانه اين عادت غلط از سوي بزرگترها انجام مي گيرد و تا خود آگاه به فرزندان نيز منتقل مي شود.

متأسفانه شهروندان ما به محيط زيست خود توجه چنداني ندارند، و حتي برخي مواقع با آگاهي کامل زباله هاي خود را در سطح شهر رها مي کنند.

همانطور که وقتي زباله اي در منزل باقي بماند گذشته از بوي نامطبوع موجب جذب جانوران و حشرات مي شود، وجود زباله در سطح شهر که فضاي بيشتري براي حضور جانوران را در خود دارد علاوه بر بوي نامطبوع و جذب حشرات موجب جذب حيواناتي همچون گربه و موش شده و به دنبال آن شاهد پخش شدن آشغال ها توسط حيوانات در سطح معابر خواهيم بود.

حفظ و ارتقاي سطح سلامت امري است حياتي که بايد به آن بيشتر توجه کرد و از جمله عوامل تهديد کننده سلامت مي توان انباشت زباله ها در معابر و جوي ها نام برد که خود باعث ايجاد بوي نامطبوع و گسترش بيماري هاي ميکروبي مي شود.
ريختن زباله امروزه با گسترش شهرنشيني مي توان يک ناهنجاري تلقي کرد

ريختن زباله ها توسط مردم بخصوص کسبه در سطح شهر به عادتي نامطلوب و ناپسند تبديل شده که امروزه با گسترش شهرنشيني مي توان آن را يک ناهنجاري تلقي کرد که باعث به خطر افتادن سلامت جامعه مي شود.
ريختن زباله ها در جوي هاي آب منجر به راکد ماندن آب و لجن شدن مي شود لذا جوي هاي آب، سطل زباله هايي نيستند که هر يک از افراد به خاطر
راحتي خود بلافاصله آشغال ها را با پا روانه جوي ها مي کنند.
مردم بايد بدانند وجود زباله در سطح شهر از زيبايي شهر نيز مي کاهد

مردم بايد بدانند وجود زباله در سطح شهر نه تنها موجب بروز بيماريها به خصوص در فصل گرما مي شود بلکه از زيبايي شهر نيز مي کاهد يکي از دلايل بسته شدن جوي آب و سرريزشدن آنها نيز تفکر غلط افراد کيسه اي است که با ريختن زباله هاي خود در جوي هاي آب بر اين باورند که آب زباله ها را شسته و با خود مي برد و هيچ مشکلي براي محيط زيست و شهروندان پيش نمي آيد اين در حالي است که وجود زباله در جوي ها عامل اصلي سرريزشدن جوي ها و بسته شدن خيابان ها در زمان بارش باران و همچنين حضور موش ها در اين محل ها مي شود.

توليد زباله امري اجتناب ناپذير و علاوه بر آگاه سازي مردم، فرهنگ سازي در اين خصوص امري ضروري است.

راهکارهاي زيادي از سوي مسئولين شهرداري و محيط زيست براي بهبود اين وضعيت در شهرها به کار گرفته شده است مانند گذاشتن تابلوهاي در مناطق مختلف شهر با مضمون شهر ما خانه ما، لطفاً آشغال نريزيد، نظافت نشانه ايمان است، ولي اين موضوع آنقدر براي مردم عادي شده که باز هم با ديدن اين تابلوها کمتر پيش مي آيد که شاهد ريختن آشغال ها در سطح هاي زباله باشيم.

شايد اگر براي مردم قوانين تعيين کنيم و به نحوي مانند برخي کشورها که پليس حق جريمه کردن افراد را دارد که آشغال بر روي زمين مي ريزند، عملکردي مشابه انجام دهيم وضعيت از آنچه هست بهتر شود.
 
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
شهرستان فارسان در یک نگاه
شهرستان فارسان در يک نگاه

خبرنگار افتخاري
خبرنگار افتخاري

آخرین اخبار
اوقات شرعی