خبر
خبر

پر بازدیدترین
خبر های ورزشی
آمار سایت
امروز
-1
دیروز
-1
هفته
-1
ماه
-1
کل
-1
 
کد مطلب: 227483
طرح ضربتي بي‌نيازي از گاز ترکمنستان/ تغيير آرايش شبکه گاز آغاز شد
تاریخ انتشار : 1395/10/16 07:27:48
نمایش : 271
در آستانه ورود يک جبهه هواي سرد زمستاني به کشور، طرح ظربتي بي‌نيازي از واردات گاز ترکمنستان با تغيير آرايش شبکه خطوط گاز و افزايش توليد در چاه‌ها کليد خورد.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي پيرغار، با گذشت چهار روز از توقف واردات گاز طبيعي از ترکمنستان و در آستانه ورود يک موج جديد سرما به استان‌هاي شمال و شمال شرق کشور، اجراي دو طرح ضربتي به منظور بي‌نيازي از واردات گاز وارداتي در صنعت نفت کليد خورد.

بر اين اساس در نخستين اقدام، طرح تغيير آرايش در شبکه خطوط لوله اصلي انتقال گاز در منطقه عسلويه به سمت مرکز و شمال کشور آغاز شده است.

با اجراي اين پروژه ضربتي، عمليات دريافت گاز از خط لوله پنجم و انتقال گاز به فاز ١٩ پارس جنوبي و تغييري که در اتصال خوراک فازهاي ٢٠ و ٢١ به فازهاي ١٧ و ١٨ پارس جنوبي انجام شده است.

علاوه بر اين تغييرات گسترده‌اي در پالايشگاه‌هاي گاز پارس جنوبي با هدف افزايش توان توليد گاز آغاز شده است.

همزمان با آغاز تغييرات در فرآيند توليد و شبکه انتقال گاز، برنامه افزايش توليد گاز از ميادين مناطق مرکزي با اولويت ميادين حوزه زاگرس جنوبي تا مرز ۳۰۰ ميليون مترمکعب در روز در دستور کار شرکت نفت مناطق مرکزي قرار گرفته است.

سلبعلي کريمي مديرعامل شرکت نفت مناطق مرکزي با اشاره به افزايش توان و ظرفيت توليد گاز طبيعي در ميادين حوزه مناطق مرکزي کشور، اعلام کرد: هم اکنون ظرفيت توليد گاز طبيعي در اين منطقه به بيش از ۳۰۰ ميليون مترمکعب در روز رسيده است.

از سوي ديگر همسو با اجراي طرح هاي جديد افزايش ظرفيت توليد و انتقال گاز، پروژه هايي همچون نصب تاسيسات جديد تقليل فشار گاز در ورودي و خروجي برخي از شهرهاي استان مازندران همچون آمل به منظور حفظ پايداري شبکه گاز اجرايي شده است.

عباس کاظمي مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي هفته جاري در گفتگو با مهر با اعلام اينکه هم اکنون حجم ذخاير استراتژيک سوخت‌هاي حرارتي ايران به ويژه گازوئيل و نفت کوره در مقايسه با مدت مشابه پارسال با افزايش قابل توجهي همراه شده است، گفته است: هيچ گونه نگراني براي تامين و توزيع پايدار سوخت مايع نيروگاه‌هاي کشور وجود ندارد.

به گزارش مهر، شرکت ترکمن گاز ترکمنستان در اقدامي سوال برانگيز از پيش از ظهر يکشنبه ۱۲ دي ماه ۹۵ صادرات گاز طبيعي به ايران را متوقف کرد. با اين وجود جريان سوآپ گاز طبيعي کماکان بين دو کشور برقرار است.

بر اين اساس هر چند صادرات روازنه حدود ۱۰ ميليون متر مکعبي گاز ترکمنستان متوقف شده اما هم اکنون روزانه حدود ۴ تا ۵ ميليون متر مکعب گاز در قالب قرارداد سوآپ بين دو کشور تبادل مي شود.

از سوي ديگر صادرات گاز ترکمنستان به ايران در حالي از پيش از ظهر يکشنبه هفته جاري متوقف شده که جمعه هفته گذشته مسئولان شرکت ملي گاز و ترکمن گاز ترکمنستان يک تفاهم نامه همکاري به منظور ادامه تبادل و صادرات گاز بين دو کشور امضا کرده بودند.


مهر

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
شهرستان فارسان در یک نگاه
شهرستان فارسان در يک نگاه

خبرنگار افتخاري
خبرنگار افتخاري

آخرین اخبار
اوقات شرعی