همتي به بغداد سفر کرد/ منابع ارزي ايران در عراق آزاد مي‌شود؟

به گزارش پايگاه خبري تحليلي پيرغار، عبدالناصر همتي، رئيس کل بانک مرکزي براي مذاکره با مقامات بانکي و اقتصادي عراق صبح امروز در رأس يک هيات بانکي و تجاري عازم بغداد شد.

طي ماه گذشته، رئيس‌کل بانک مرکزي عراق و مديرعامل بانک تجارت عراق (TBI)  تغيير کردند؛ اين دو تغيير مهم مي‌تواند مقدمه‌اي باشد براي بازگشت منابع ارزي ايران که در کشور عراق مسدود شده است.

مصطفي غالب مخيف رئيس بانک مرکزي و سالم چلبي مديرعامل بانک  تجارت عراق TBI شدند؛ منابع بانکي معتقدند تغييرات اخير در بدنه بانکي کشور عراق مي‌تواند در وصول منابع بسيار زياد بانک مرکزي در عراق مؤثر باشد.

در طول سال‌هاي گذشته و به‌خصوص دوره اخير بانک مرکزي، مقامات ايراني رايزني‌هايي را با کشور عراق براي بازگشت منابع ارزي و وصول بدهي عراق به ايران انجام داده‌اند و در مقاطعي نيز موفقيت‌هايي را به دست آورده‌اند.

آن‌طور که عبدالناصر همتي رئيس‌کل بانک مرکزي قبلاً اعلام کرده بود: «ارزش صادرات گاز و برق ايران به عراق ساليانه، چندين ميليارد دلار است، ضمن اينکه، ميلياردها دلار از منابع بانک مرکزي نيز در اين کشور است که درمورد نحوه استفاده از آن براساس تفاهمنامه سال گذشته به توافق رسيديم.»

همتي همچنين پيش از اين و پس از سفر به عراق اعلام کرده بود: «از منابعي که در کشور عراق داريم براي خريد کالاهاي غيرتحريمي و اساسي استفاده کنيم.»

اين درحالي است که بر اساس قرارداد ايران و عراق، عراقي‌ها موظف هستند پول گاز را با يورو و پول برق را با دلار به ايران پرداخت کنند اما با آغاز روند جديد تحريم‌ها عراقي‌ها اعلام کردند امکان پرداخت دلار را ندارند و پيشنهاد پرداخت با دينار را مطرح کردند و حالا مسئله دينار هم مطرح نيست و ايران قرار است کالاي اساسي بخرد.

اما اين موضوعات در توافقات با رئيس قبلي بانک مرکزي بوده و بايد ديد رئيس جديد بانک مرکزي مي‌تواند گامي براي بازپرداخت بدهي به ايران و بازگشت منابع ارزي کشورمان بردارد يا خير.

انتهاي پيام/

منبع: تسنيم