مجرمان با هويت جعلي در فضاي مجازي شناسايي مي شوند/ هرگز با مزاحمان مجازي وارد گفت و گو نشويد
به گزارش پايگاه خبري تحليلي پيرغار، سرهنگ مرتضي عسگري رئيس پليس فتا چهارمحال و بختياري در گفت‌وگو با جهانبين نيوز؛ اظهار کرد: با توجه به گسترش ويروس کرونا و افزايش استفاده شهروندان از اينترنت، برخي از افراد با رفتارهايي ازجمله تهديد، افترا، نشر اطلاعات نادرست نسبت به ديگري، پخش اطلاعات خصوصي از ديگران، گردآوري اطلاعات، ربايش اطلاعات مالي ديگران و انتشار شماره افراد در شبکه هاي اجتماعي براي ساير کاربران ايجاد مزاحمت مي کنند.
 
وي با بيان اينکه برخي از اين مزاحمت‌ها با قصد آزار و اذيت، انتقام گيري و يا سرگرمي صورت مي گيرد افزود: برخي از مزاحمين بر اين باور هستند که با استفاده از هويت هاي جعلي و غيرواقعي مي توانند حاشيه امني براي فعاليت هاي مجرمانه خود داشته باشند.
 
عسگري ادامه داد: اينکه مجرمين تصور کنند با هويت جعلي مي توانند در فضاي مجازي در عين گمنامي به فعاليت هاي مجرمانه بپردازند خيال باطلي بيش نيست.
 
رئيس پليس فتا چهارمحال و بختياري خاطرنشان کرد: بنابراين با توجه به مواد 16 و 18 قانون جرائم رايانه اي که براي اينگونه فعاليت ها مجازات اعلام شده است و عدله ديجيتال و رد پاي مجرمين در اينگونه جرائم باقي مي ماند، پليس با پشتيباني مراجع قضايي و امکانات فني در اختيار، مجرمان سايبري را شناسايي و به محاکم قضايي معرفي مي کند.
 
وي ضمن توصيه به کاربران فضاي مجازي به بي توجهي به مزاحمت هاي اينترنتي و مسدود کردم مزاحم و قطع ارتباط با وي تاکيد کرد: کاربران به هيچ وجه سعي نکنند با فرد مزاحم وارد گفت و گو شوند و يا با وي برخورد داشته باشند.
 
عسگري ادامه داد: به مردم توصيه مي شود درصورت برخورد با فرد مزاحم با ذخيره سازي مستندات مجرمانه به دادسراي محل سکونت يا پليس فتا مراجعه کرده و شکايت خود را ثبت کنند و هرگونه موارد مشکوک و نگران کننده را از طريق سايت پليس فتا به نشاني www.cyberpolice.ir به اطلاع همکاران ما برسانند تا بتوانيم نيازهاي پليسي شهروندان را برآورده سازيم.
 
انتهاي پيام/1026ج